pátek 24. ledna 2014

Řecko: Jak mě zatkli

Které město se asi objevuje v televizi nejčastěji? Kdybych vzal v potaz všechny cestopisy, určitě by to vyhrály Benátky, tam zavítal snad každý dokumentarista, který se zmohl aspoň na nějakou kameru. Projevy prezidenta Obamy jsou ale nejspíše o trochu sledovanější, a ty se povětšinou odehrávají před Bílým domem, Washington se tedy dostává do popředí. Nezapomínejme ale na americké filmy, které jsou snad všechny zasazeny do prostředí New Yorku. Už to mám. New York City je jednoznačně oním městem, které se objevuje v televizi úplně nejčastěji. Můžu se jít v klidu podívat na večerní zprávy, kde je, jako obvykle, reportáž ze Syntagmy, náměstí v Athénách - řecké problémy reprízované  častěji než Sám doma - Ztracen v New Yorku.
Dva roky zpátky jsem v centru všech televizních reportáží žil. Vystoupit z metra na Syntagmě, to znamenalo probrat se hladovkáři, kteří přežívali v improvizovaně postavených stanech, hned vedle mekáče; obkličkovat zástup novinářů, snažících se přeformulovat reportáž o řecké krizi tak, aby jí byl ještě někdo ochoten poslouchat; za žádnou cenu se nepustit do křížku s rozzuřeným davem demonstrantů; nakrmit toulavé a přežrané psy; svůj poslední drobák hodit jednomu z nespočetného množství umělců prodávajících svá těla... To vše a ještě mnohem více nabízelo toto špinavé a jinak vlastně ani nezajímavé místo.
Jednoho krásného dne, kdy mi ze školy přišel email, že tento týden by se teoreticky výuka konat mohla, protože studenti konečně svůj bojkot odvolali, učitelé si ho pro změnu naplánovali až od příštího pondělka a vrátný, který jako jediný měl v plánu demonstrovat tím, že neotevře školní bránu, je nemocný a klíče svěřil své ženě, která včera stejně nezamkla, takže vstupu do školní budovy nic nebrání. ALE. Ale lidé od dopravních podniků vstoupili do stávky a žádný z učitelů se tak nemá jak dostat do práce. Proto můžu ve svém vorazu i nadále pokračovat.
Co ale dělat? Poflakovat se s pankáčema na Exarhii? Zkusit sehnat nějaké drogy na Omonii? Jít si zaflirtovat s kočkama na Victorii? Toho všeho už jsem přesycen a tak jsem se rozhodl, že můj nový doplněk adrenalinu bude návštěva Syntagmy. Tentokrát ale za jiným účelem, než obvykle. Připojím se k jedné demonstraci a podpořím tak Řeky v jejich věčném boji.
Všechno začalo přesně tak, jak jsem si představoval. První linii tvořili ti s největším transparentem. V jejich hloučku si pak vyřvávali svá hesla všichni podobného názoru. Kousek od prvních několika tisíc studentských aktivistů postávali komunisté. Pak anarchisté. Neonacisté, dělníci, přistěhovalci, odboráři, lidé proti odborům, lidé proti lidem stojícím proti odborům... Dohromady tvořili několika tisícové stádo připravené vyjádřit svůj názor. A to za každou cenu. Co mě ale trochu znepokojovalo, byly ty plynové masky, kterými každý, s jednou jedinou výjimkou - mě, přikrýval svůj obličej.
Po pár minutách, kdy demonstrujícím došlo, že pokud dnes něco nezapálí a nezničí, druhý den si na jejich snahu už nikdo nevzpomene, vyletěla z davu první hořlavina. Já měl aspoň možnost na vlastní oči spatřit, jak ve skutečnosti vypadá molotovův koktejl. Brčka není třeba. Jak ty na mě, tak já na tebe - tohle heslo policie rozhodně použít nemůže, a tak jako obranu veřejných statků použila slzný plyn - důvod protekce obličeje mi byl znán hned po vteřině, kdy mé oči pálily tak, že jsem si přál se jich zbavit za pomocí lžíce, mé plíce vypadaly jako po několika životech náruživého kuřáka, zkrátka začalo peklo, v kterém se nadalo orientovat. Nevím kdo zaútočil první, jestli dav vhozenou dlažební kostkou nebo policista svým obuškem, každopádně jsme se cítil jako uprostřed bitevního pole. Vše bylo v plamenech a kolem mne se odehrával boj, který přinejmenším musel zaplnit athénské nemocnice.
Možná kdybych nebyl takový srab, tedy pardon, pacifista, a kdybych celou akci neprobrečel (slzný plyn si neříká slzný jen tak pro nic za nic), asi bych se rozhodl zůstat o trochu déle. Ale já opravdu nechtěl poznat tamní zdravotnictví zblízka, a tak můj pud sebezáchovy rozhodl jít domů.
Jenže boje neprobíhaly jen na hlavní třídě a tak jsem se snažil co nejvíce nezúčastněně projít kolem tuctu mužů, snažících si vybít své problémy na bezbraném policistovi. Ten utíkal jako o život - nejspíš také proto, že mu těch dvanáct rozhněvanců životem hrozilo. Pádil tak rychle, že nechal na zemi i svojí brigadýrku. A protože dokáži soucítit i s povoláním fízla, rozhodl jsem se pomoci. Rozhodně se ale nebudu stavět na druhou stranu čtyřiadvaceti pěstí. Moje síla je ve lsti. Zvedl jsem tedy jeho čapku a s nadějí, že po krvi toužící dav zastavím, letěla se slovy "HELE, SUVENÝR!" do vzduchu.
Opravdu to zabralo, protože se celý ten utíkající humbukt opravdu zastavil a začal radovat. Ale jen na vteřinu, protože to byl akorát čas, než dorazili pořádkové posili. A já byl první na mušce, s policejní čepicou nad hlavou. A navíc jediný, kdo na výzvu STŮJ reagoval ukončením veškeré aktivity.

Zdroj www.bbc.co.uk

Na policejní stanici bylo veselo. Chvíli jsem si poseděl u výslechu abych svou improvizovanou řečtinou vysvětlil že jsem neměl v plánu nikoho zabít (stejnak mi nerozumněli), abych se pak mačkal zbytek večera v přeplněné cele.
Do rána jsem se naučil balit tabák do papírků z Bible, veškeré nevhodné výrazy, kterými se sluší titulovat měšťáky a také to, jak co nejefektivněji propašovat něco do vazby. Rady do života k nezaplacení.



Mě pustili k ránu. Pomohla mi absence dokladů a neznalost angličtiny policejních úředníků. Nevěděli, jak mě zavést do papírů. Na chodbě jsem pak potkal několik z těch výrostků, co na výzvu STŮJ vykonali pravý opak. Leželi zmlácení na zemi a symbolem, jenž se v kdysi v Římě udělovala gladiátorům milost, ukazoval že patřím mezi ně. Nikdy jsem se necítil víc hrdý...

sobota 18. ledna 2014

Litva: Proč se moje přítelkyně zabije

Je to velmi smutné téma a už teď se chystám truchlit. Ale jako správný skaut se řídím heslem "Vždy připraven" a tak už si dopředu nacvičuji smutek, až se moje krásná slečna zabije. Rád bych jí v tom zabránil, je to ale bohužel nevyhnutelné.
Každoročně se zabije asi tak milion lidí.[1] Velmi smutné je to, že moje slečna se stane doplňkem tohoto čísla.
Nechci se teď vychloubat, ale už jsem se stihl přesvědčit, že to co randím, je opravdu žena. Dobře v můj prospěch, v opačném případě by nejspíše neprobíhala první intimní schůzka v posteli, ale ve sprše s extrémně kluzkým mýdlem. Faktem, že moje partnerka má prsa jí v sebevražedných statistikách dosti pohoršilo. Studie totiž ukazují, že je to právě něžné pohlaví, které o tom, jak se zprovodit ze světa, přemýšlí nejvíce.[2]
Jako velké plus pro mojí přítelkyni může být její věk. Je tak mladá, tak proč by se zabíjela? To není logické. Ale pokud jí neskolí rakovina, a jakože ona je dost opatrná a na preventivní prohlídky chodí až extrémně často, jako druhá nejpravděpodobnější příčina smrti u ženy žijící v Evropské unii, u MLADÝCH ŽEN, mezi dvaceti a čtyřiačtyřiceti lety, je právě sebevražda.[3]
Ještě že se moje krásná vyvolená nerozhodla vystudovat fyziku. Tihle pošuci si totiž sahají na život nejčastěji. Těsně jim ale na paty šlapou zubaři, jistě jste všichni viděli film Můj soused zabiják, kde o tom Perry s Willisem rozmlouvali. Má nejdražší, proč jsi se rozhodla stát právě dentistkou? Oproti průměru je 1,64 krát větší pravděpodobnost, že to budeš právě ty sama, kdo zaviní svojí vlastní zkázu.[4]
Kůže mojí možné budoucí nevěsty (pokud se do té doby nezabije) je bílá, což znamená, že se zesebevraždí s dvakrát větší pravděpodobností, než kdyby byla trochu víc čokoládová. To ale úplně nejhorší, co jí v životě potkalo je to, že se narodila právě v Litvě. Podívejte se sami, Litva je totiž země s největším počtem sebevražd na člověka. Budeš mi chybět, zlato...



Důkaz že si nevymíšlím:
[1] MedicineNet
[2] The British Journal of Psychiatry
[3] European Communities
[4] New Health Guide

Slunce mého života, proč jen máš tak ráda králíky? (zdroj www.jimmyr.com)

pátek 17. ledna 2014

Litva: Prachy, prachy, prachy, to musí bejt zábava

V mojí rodné kotlině se proti Euru staví 71 % lidí. Když si tedy vezmu naší rodinu, souhlasí od nás se společnou měnou jen jeden člen. Navíc jsme museli přibrat i babičku a moje ano je určitě více zmatené než bráchovo ne. Největší výhody asi člověk vidí v tom, že při zahraniční dovolené nebude muset na poplatkách dotovat ty zlodějské směnárny, nevýhodou se rozumí neochota vzdát se tak dobře známých a krásných našich bankovek. Nějaké ekonomické důvody? Pro většinu lidí je stále největší ekonomika jejich každodeního života úspěšná platební transakce účtu za telefon.
V Litvě a celkově Pobaltí na tom nejsou místní o nic lépe. Každý, kdo zvládne v obchodě zaplatit u kasy kartou se okamžitě považuje za odborníka přes veškeré finanční fůze, a zvládne-li si navíc zkontrolovat i svůj peněžní zůstatek on-line, automaticky sám sebe považuje za nástupce generálního ředitele Mezinárodního měnového fondu. Nic, čím by se litevčané od čechů lišili. A přeci, pro zavedení společné evropské měny je zde čtyřicet procent dotázaných. V Estonsku už mají v peněžence tento symbol pospojitosti od roku 2011, Lotyši je následovali na začátku tohoto roku a moji oblíbení litevčané chtějí Eurozónu doplnit do ledna 2015. Algridas Butkevičius, litevský premiér, dokonce slíbil i svojí rezignaci, pokud příští Silvestr kromě nového roku nebudou vítat i novou měnu. Proč ale tak silná slova a kam se vlastně Litva tak vehementně žene?

Litevským studentům ve Spojeném království brzy skončí jejich brigády. Doposud tam prodávali homosexuální komunitě litevskou deseti bankovku. Je modrá a jsou na ní dva fešáci v letecké uniformě, to chce mít ve sbírce opravdu každý.
V době, kdy jsme byli okupováni rusáky, litevci jen tiše záviděli. O nějaké okupaci si mohli nechat jenom zdát. Stali se totiž přímo součástí Sovětského svazu - žádná Litva, tady je prostě Rusko. Ať se Vám to líbí nebo ... jasně že se to nikomu nelíbilo, až na pár prospěchářů. Problém ovšem neskončil v roce 1990 vyhlášením nezávislosti na Rusku, ještě tu bylo to, čemu málokdo rozumí. Ekonomika a politické vztahy. Rusko si tedy už pár let území nenárokuje, pořád je ale majoritním dodavatelem veškeré energie a podle poslušnosti si také určuje ceny jednotlivých komodit. Navíc se na veřejnost dostal plán od východních bratříčků, které chtějí při blížících se prezidentských volbách zdiskretitovat současnou protiruskou hlavu státu, zatím nejpravděpodobnějšího adepta na výtězství, a dosadit svého proruského kandidáta. Rusko zkrátka nikdy nespí a jedinou šancí, jak se mu ubránit je co největší začlenění do Evropy. Ať to znamená přijmout Euro, nebo i klidně změnit vlajku na tu podobnou NASE...

P. S.
Samozřejmě že ne všichni v Litvě s Eurem souhlasí. Poslechněte si jeden z názorů.
Překlad:
"Proč Euro? Evrej, rusky to znamená žid. To budeme platit židama? Evrej, žid!"


čtvrtek 16. ledna 2014

Litva: Nejlepší holky jsou od Vlachova Březí

Na tohle téma by se dalo s Tesaříkem dost polemizovat. Zajímá-li Vás ale i názor dalšího člena mužského pokolení, prozradím Vám i já své tajné místo, kde se to kráskami jen hemží. Ale ne těmi nedostupnými, které můžeme obdivovat jen na stránkách časopisů. Tyto holky se ještě sami rády nabídnou.
Pokud někdo tvrdí, že nejlepší pivo je v Čechách, tak z toho jednoznačně vyplývá, že nikdy nepil tento zlatavý mok v Belgii. A stejně tak když se mi někdo snaží namluvit, že jedině u nás máme ty nejkrásnější dívky světa, pozvu ho na návštěvu k sobě do Litvy.
Zdejší dívky jsou opravdu bez nadsázky tím nejlepším, co tato malá země může nabídnout. Štíhlá linie, jenž si všechny do jedné drží, je snem všech fitnes časopisů - konečně by tak mohli začít obměňovat své staré tváře. Vyšší postava, světlé rysy a neodolatelný úsměv. Prostě paráda. A to nejlepší nakonec - mají v sobě geneticky zakódováno milovat cizince. Takže ve výsledku stačí jen zajít do baru, obědnat si anglicky pivo a hned máte po každé straně vedle sebe nejméně dvě krasavice, které sice nemají tucha o tom, kde je Vlachovo Březí, ale za to moc dobře vědí, jak Vám zamotat hlavu. Jestli mi stále nevěříte, zeptejte se někoho, kdo Litvu navštívil - jestli se tedy po těchto léčkách dokázal vrátit a nezůstal tu dožít svůj zbytek života po boku jedné z těch víl...

Když holky nemají žádné nové šaty, tak si je prostě vyrobí z izolačky (zdroj www.15min.lt)
Text této písničky říká (prosím o mladší osmnácti let aby ihned přestali číst, už jen název Padaryk Mane je v překladu Udělej mě): "Máš fakt sexy rty, tak si mě vem s sebou a pořádně mi to udělej, bavit se budeme až ráno."


středa 15. ledna 2014

Litva: Zpívající kozy

Je tomu tak deset let, co se českou kotlinou šířil mor zvaný dívčí popové skupiny. Na vrchol hitparád se tak dostávala uskupení jako Holki nebo Black Milk. Vůbec nezáleželo na tom, co za sračky z nich padalo, tady šlo hlavně o to, aby nějak vypadaly. Musely se tvářit roztomile, být fit a vypadat sexy. Prostě aby se hodily na přední stránky časopisů. A zpěv? Tahle muzika nebyla pro fajnšmejkry, a rádia přece zahrají všechno, co se jim podstrčí pod nos. Naštěstí je to už za náma a po Heleně Zeťové nebo Nikole Šobichové už neštěkne ani pes.
Pobaltí ale není střední Evropa, ani východní (záleží jak moc si fandíte). To co je u nás už dávno pasé, je v těchto státech stále ještě ožehavé téma. Takže zatímco co český občan má jasno, že Euro jako ne-e, Lotyšsko si už třetí týden úspěšně zvyká na nové mince v peněžence a Litevský premiér prohlásil, že jestli do ledna 2015 euráče neprosadí, tak rezignuje. Politika a ekonomika ale není to jediné, co naše státy tak odlišuje. Je to i zájem o muziku.

Dívčí trio Olialia Pupytes - pupytes znamená něco jako roštěnka (převzato z www.olialia.lt)

Litevčané jsou přímo fascinováni "muzikou" kterou "vytváří" dívčí uskupení. Takže v současné době se v rádiu oběvuje něco co zánlivě připomíná zpěv. Dívčí skřeky Vám jasně napoví, že audio záznam je zde úplně k ničemu a že opravdu potřebujete obraz, aby jste si užili to, co chtěl autor říci. Proto ani já nebudu dále svůj komentář protahovat a nechám Vás se přesvědčit osobně. Pozor, papírové kapesníky se budou při sledování videoklipu určitě hodit. I Miley Cyrus by se mohla lesčemu ještě přiučit...